Ako sa vyhnúť infarktu?

Ste náchylný dostať v krátkej budúcnosti infarkt! Veta, ktorá vám rezonuje v ušiach, po návšteve vášho všeobecného doktora. Po prvotnom šoku sa oklepete a začnete si zháňať informácie.

Čo je to ten infarkt?

Infarkt myokardu (srdcový infarkt) alebo len infarkt je príčinou 18 000 hospitalizácií ročne, len na Slovensku. Poviete si, čo je to 18 000, veď nás je 5 000 000 obyvateľov. Prečo by mal infarkt postihnúť práve mňa? Infarkt vzniká následkom prerušenia toku krvi do srdca. Pokiaľ sa vám tok krvi neobnoví do 2 hodín, tak dochádza k trvalému poškodeniu svaloviny srdca. Pacienti sa sťažujú na pálivú alebo tlakovú bolesť za hrudnou kosťou s vyžarovaním do krku, ruky alebo čeľuste. Môže sa vyskytnúť pocit slabosti, búšenie srdca, potenie, strata vedomia alebo dýchavičnosť. Toľko k základnej teórii.

infarkt

Ktorí ľudia sú náchylnejší k infarktu? Ste jedným z nich? Kuk, na zoznam!

 • Fajčiari
 • Pacienti s vysokým krvným tlakom
 • Obézni pacienti
 • Ľudia so sedavým spôsobom života
 • S výskytom infarktu vo vašej rodine
 • Ľudia s cukrovkou
 • Alkoholici
 • Pacienti s vysokou zrážanlivosťou krvi

Ako sa mu vyhnúť?

 1. Prestaňte fajčiť

Určite prestaňte fajčiť. Ja viem, že sa to ľahšie povie ako spraví ale skúste sa zamyslieť nad vaším životom. Chcete umrieť? No asi, nie. Chcete mať doživotné následky? No, to asi tiež nechcete. Tak zahoďte, tú cigaretu ktorú máte v ruke a kliknite na stránku o infarkte Nutrifit. Produkty určené na posilnenie srdca, vám viac pomôžu ako tá cigareta, na ktorú máte neodolateľnú chuť.

infarkt

 1. Jedzte zdravo

Vstúpte si trochu do svedomia a pridajte do vášho jedálničku trošku viac ovocia, zeleniny a rýb. Nielenže sa budete cítiť ľahšie vďaka strateným kilogramom ale aj zdravšie. Zvýšiť hladinu vitamínov a omega – 3 – mastných kyselín vám pomôžu aj produkty proti infarktu. Zlepšujú pružnosť ciev a optimalizujú hladinu cholesterolu v krvi.

 1. Držte svoju hmotnosť na uzde

Neprežierajte sa, keď nemusíte. Zbavíte sa ťažkosti pri trávení a udržíte si svoju hmotnosť v norme.

 1. Znížte stres

Ľahko sa povie, ťažšie spraví. Stačí aby ste trošku menej kričali na svojho kolegu v práci. Dopriali si trochu meditácie alebo hlbokého dýchania. Obyčajná prechádzka vám pomôže zmierniť stres a vypnúť po celom dni v práci. Vaše zdravie je vo vašich rukách. Nie v lekárových. To si musíte uvedomiť čím skôr. Začnite sa starať o vaše srdce a ono sa vám odvďačí.