Bodové LED žiarovky.

Ak sa rozhodujete pre správny výber LED žiarovky do vašich priestorov, nemusí to byť dnes veľmi jednoduché. Problémy mnohým spôsobuje paradoxne veľmi široký výber, pretože je potrebný určitý čas a aj odborné poradenstvo, aby sme sa v širokej ponuke zorientovali. Čo sa týka ponúkaných parametrov akými sú teplota svetla, prípadne stmievateľnosť žiaroviek, už takmer všetky dnešné typy LED žiaroviek týmito funkciami disponujú. Preto je prvoradé vedieť, kde má byť daná žiarovka umiestnená a aké svetlo od nej očakávame.

led osvetlenie

Rôzne typy LED žiaroviek sa už na prvý pohľad značne odlišujú, takže určite aj slúžia na rôzne účely. Ak potrebujeme osvetlenie podobné klasickým Edisonovým žiarovkám, volíme LED žiarovky označené E27 alebo E14. Ide o žiarovky s klasickým závitom, kde E27 sú väčšie žiarovky so závitom širokým 27mm a E14 majú závit široký 14 mm. Tieto žiarovky sú najpoužívanejšie, ľahko sa inštalujú do lampy alebo stropných svietidiel. Obidve tieto žiarovky sa napájajú na napätie 230V.

led osvetlenie

Už na prvý pohľad sú iné LED žiarovky GU10. Majú tvar polovičnej zrezanej gule a namiesto závitu disponujú dvoma kolíkmi, ktoré umožňujú upevnenie do objímky. Číslo 10 v názve týchto žiaroviek znamená vzdialenosť medzi dvoma vidlicami (kolíkmi) v milimetroch. Tieto zaujímavé žiarovky často označujeme ako bodovky. Do pätice sa vložia podobne ako niekedy staré neónky zasunutím a následným pootočením. Môžu mať rôzny uhol svietenia, no ich umiestnenie veľmi úzko súvisí s ich zrezaným tvarom. Tento ich tvar ich predurčuje ako veľmi vhodné osvetlenie do sadrokartónových podhľadov, pretože pôsobia veľmi nenápadne a štýlovo. Svojim umiestnením úplne prirodzene zapadnú do priestoru sadrokartónového stropu, preto sú dnes veľmi obľúbené. Podľa ich počtu v miestnosti a požadovanej intenzity svetla volíme pri kúpe vhodný výkon žiaroviek, ktorý je najčastejšie 3W, 5W alebo 7W.